Logo
jaki blat do biurka
Kategoria:

Jaki blat do biurka wybrać? Czy gruby blat biurka to must-have?

Często panuje przekonanie, że wybór odpowiedniego blatu na biurko to kwestia estetyki, jednak kluczowe znaczenie mają również inne aspekty. Odpowiedni blat biurka to nie tylko mebel, ale fundament efektywnej i komfortowej pracy. W naszym artykule przyjrzymy się, jak dopasować idealny blat do specyfiki wykonywanych zadań, porównamy materiały, z których jest wykonany, takie jak płyta laminowana (MDF) i drewno, zastanowimy się nad optymalną grubością, która zapewni zarówno wygodę, jak i funkcjonalność, a także jak kształt i wysokość biurka wpływają na ergonomię pracy.

Wszystko po to, aby wybrać blat biurka, który będzie nie tylko estetycznie dopasowany do przestrzeni, ale przede wszystkim odporny i praktyczny, spełniając wszystkie Twoje wymagania.

Spis treści:

  1. Rodzaj materiału
  2. Rozmiar blatu
  3. Grubość blatu
  4. Kształt krawędzi
  5. Zabezpieczenie i funkcjonalność
  6. Wygląd
  7. Waga

Materiał na blat biurka – Płyta laminowana MDF czy drewno?

Popularnym wyborem na blat do biurka jest płyta laminowana i lite drewno. 

Płyta laminowana (MDF) to płyta pilśniowa średniej gęstości ze sprasowanych włókien drzewnych pokryta laminatem. Biurka z płytą laminowaną są z pewnością tańsze w zakupie, aczkolwiek nie są aż tak odporne i trwałe, jak te z drewna. Są zupełnie wystarczające do codziennej pracy przy biurku stojącym. Bardzo dobrze wpisują się w wystrój pokoju, ponieważ najczęściej są spotykane w czarnym lub białym kolorze. Jeżeli blat z płyty ma posłużyć kilka lat, warto zaopatrzyć się w wodoodporną płytę laminowaną.

Lite drewniane blaty to specjalnie wyselekcjonowane deski sklejone ze sobą na długość.
Blaty na biurko z litego
drewna to zdecydowanie wybór dla osób, którym zależy na wytrzymałości i wyglądzie. Dębowy blat nadaje klimatu pomieszczeniu i wygląda zjawiskowo.
Drewno jest bardzo gęste, przez co prawie wcale się nie wygina i przez to jest trwałe. Warto, aby blat z litego drewna był zabezpieczony przynajmniej trzema warstwami lakieru lub bejcy. Tak zabezpieczony blat powinien posłużyć co najmniej kilka lat.
Najpopularniejszym rodzajem drewna na blat jest dąb.

Kolejną zaletą drewna jest możliwość odnowienia blatu po kilku latach. Wystarczy go przeszlifować i pomalować na nowo. Usługa odnowienia blatu u stolarza to koszt około 200 do 300 zł w zależności od rozmiaru blatu.

Jaki rozmiar na blat biurkowy? – Głębokość i wysokość

Drugi najważniejszy czynnik przy wyborze blatu do biurka. Wiele osób po zakupie, żałuje, że wybrało zbyt mały blat. Niestety często przy zakupie ogranicza nas ilość miejsca w pomieszczeniu. Wybierając rozmiar blatu, powinniśmy zastanowić się, co najczęściej leży na naszym biurku stojącym i ile zajmuje przestrzeni i jakiej powierzchni biurka potrzebujemy, aby zapewnić sobie komfortowe miejsce do pracy. 

Z naszego doświadczenia wiemy, że blaty o długości do 120 cm idealnie nadają się do kompaktowych przestrzeni, laptopa 13″ oraz pracy z jednym monitorem 27 cali.

Blaty dłuższe niż 140 cm zapewniają większą przestrzeń do pracy, na dokumenty, miejsce na dwa monitory 27-calowe, laptopa, a także akcesoria.

Szerokość blatu również jest ważna. Warto przemyśleć ten aspekt, ponieważ w przypadku korzystania z dwóch monitorów ich podstawki mogą zabierać dużo miejsca na biurku. Nasi klienci najczęściej wybierają blat o szerokości 70 cm. 

W przypadku gdy potrzebujemy niestandardowego rozmiaru blatu warto poszukać blatu na wymiar. 

Jeżeli kupujemy blat do stelaża elektrycznego warto upewnić się, czy stelaż się rozsuwa i pozwoli poprawnie nam zamontować blat.

Jaką grubość blatu biurka wybrać?

jaki blat do biurka

Ten parametr poniekąd określa odpowiednią sztywność, jakość i wytrzymałość blatu, ma wpływ na to, czy nasz blat będzie się uginał pod naciskiem i obciążeniem. Gruby blat na biurko będzie sztywny, czyli trwalszy i solidniejszy, a także nie będzie się odkształcał w porównaniu do cieńszego. 

Blat do biurka z litego drewna powinien mieć minimum 30 mm grubości.

W przypadku biurka z płyty laminowanej (płyta MDF) warto wybrać taki o minimalnej grubości 18 mm.

Kształt krawędzi dopasowany do wykonywanej pracy

jaki blat do biurka

Często pomijany aspekt podczas wyboru blatu do biurka elektrycznego z regulacją wysokości. Wiele osób nie wie, że krawędź blatu biurka może mieć różne kształty. Taki detal zdecydowanie podkreśla wygląd blatu, nadając charakteru. Często producenci nie oferują wyboru kształtu krawędzi. W naszym przypadku blat rustykalny ma naturalnie falowaną krawędź.

Zabezpieczenie blatu z dębu i płyty

Sklejka jest materiałem, który podczas działania na niego wilgotności zwiększa swoją objętość, natomiast kiedy oddaje wilgoć, zmniejsza się. Dlatego, jeżeli decydujemy się na jej zakup, ważne, aby była to sklejka wodoodporna. Ta cecha jest zależna od użytego kleju. W przypadku blatów litych drewnianych zazwyczaj nie musimy się o to martwić, ponieważ pokryte są one 3 warstwami lakieru, który zabezpiecza je przed wilgocią, a także skutecznie chroni drewno przed zarysowaniami.

Wygląd blatu

jaki blat do biurka

Biurka stojące z blatem z płyty meblowej nie wyglądają tak zjawiskowo, jak te z litego drewna. Meble wykonane z litego drewna są zdecydowane solidne i piękne. Biurko oprócz zastosowania zdrowotnego nadal jest meblem, stąd powinno się wpasować w pomieszczenie. Warto przemyśleć ten aspekt, jeżeli chcemy stworzyć przestrzeń, w której po prostu będziemy chcieli pracować i przebywać.

Waga blatu do biurka w parze z funkcjonalnością

Płyta jest zdecydowanie lżejsza ze względu na jej gęstość. Co w przypadku posiadania niewielkiego udźwigu mechanizmu, jest plusem. Wagi litego drewnianego blatu nie przeskoczymy. Jest to jego minus w przypadku transportu oraz montażu, dlatego ważne, aby zwrócić uwagę na solidne zabezpieczenie blatów w dostawie. Z naszych pomiarów, lity dębowy blat w rozmiarze 140 cm x 70 cm o grubości 30 mm waży około 31 kg. Blat w tym samym rozmiarze, lecz z płyty laminowanej waży około 20 kg.

Poznaj Zdrowe Biurka

Wybierz spośród wielu biurek i skonfiguruj je po swojemu. Stwórz dla siebie miejsce, w którym każda minuta pracy daje Ci frajdę.
Polecane artykuły
Może zainteresują Cię również

Poznaj ciekawostki ze świata efektywności i zdrowej pracy przy biurku.

Biurka regulowane badania naukowe

Wprowadzenie: Dlaczego tradycyjne biurka nie wystarczają? Tradycyjne biurka zaczynają ustępować miejsca nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak biurka z elektronicznie regulowaną wysokością blatu. Długotrwałe siedzenie, które jest