Logo
jaki blat do biurka
Kategoria:

Jaki blat do biurka z regulacją wysokości wybrać?

Biurka stojące mają wiele zalet w porównaniu z siedzącymi stanowiskami pracy. Od długotrwałych korzyści dla zdrowia po wzrost wydajności. Zanim jednak to zrobisz, będziesz musiał dokonać trudnego wyboru spośród wielu opcji biurek.

Jedną z najważniejszych cech, które należy rozważyć, jest blat biurka regulowanego. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu i omówię wszystkie kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze blatu do biurka z regulacją wysokości.

Spis treści:

  1. Rodzaj materiału
  2. Ustal swój rozmiar blatu
  3. Kształt krawędzi
  4. Grubość blatu
  5. Zabezpieczenie i funkcjonalność
  6. Wygląd
  7. Waga
  8. Podsumowanie

Materiał na blat – Płyta czy MDF – Co będzie najlepsze?

Najpopularniejszymi surowcami na wykonanie blatu biurka są płyta wiórowa, płyta MDF i lite drewno. Biurka z płytą są z pewnością tańsze w zakupie, aczkolwiek nie są tak odporne i trwałe, jak te z drewna. Niekiedy ich powierzchnia ulega uszkodzeniu bądź w transporcie z racji na ich gęstość oraz specyfikę materiału. 

My preferujemy drewniane lite blaty, które także nadają klimatu pomieszczeniu, oferujemy takie rodzaje litego drewna jak Dąb, Jesion i Wiąz. Chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie różnią się różne materiały na blat? Przeczytaj wpis: Płyta wiórowa a MDF – Czym się różnią

Ustal rozmiar blatu – Głębokość i wysokość biurka

Jeden z najważniejszych czynników, który należy szczególnie przemyśleć. Wiele osób po zakupie, żałuje, że wybrało zbyt mały blat. Niestety często przy wyborze ogranicza nas ilość miejsca w pomieszczeniu. Wybierając rozmiar blatu, warto się zastanowić, co najczęściej leży na naszym biurku i ile zajmuje przestrzeni.

Z naszego doświadczenia wiemy, że blaty o długości do 140 cm idealnie nadają się do kompaktowych przestrzeni, laptopa oraz pracy z jednym monitorem. Blaty dłuższe niż 140 cm zapewniają większą przestrzeń do pracy, dokumenty, miejsce na dwa monitory oraz laptopa, a także akcesoria. Wiele osób w tym miejscu jest ograniczana przez rozmiar swojego pomieszczenia. 

Kształt krawędzi dopasowany do wykonywanej pracy

jaki blat do biurka

Często pomijany aspekt podczas wyboru blatu do biurka z regulacją wysokości. Taki detal zdecydowanie podkreśla blat, nadając charakteru. Często producenci nie oferują wyboru kształtu krawędzi. W naszym przypadku klient ma do wyboru kształt zaokrąglony, prosty, ścięty pod kątem 45 stopni, a także rustykalny. 

Jaką grubość blatu biurka wybrać?

jaki blat do biurka

Ten parametr poniekąd określa sztywność, jakość i wytrzymałość blatu, ma wpływ na to, czy nasz blat będzie się wyginał pod naciskiem i obciążeniem. Sztywny blat będzie pewniejszy i solidniejszy, a także nie będzie się odkształcał. Minimalną zalecaną grubością blatu w przypadku płyty jest 18 mm, w przypadku litego drewna to 30 mm.

Sklejka jako materiał na blat biurka? Niekoniecznie…

Sklejka jest materiałem, który podczas działania na niego wilgotności zwiększa swoją objętość, natomiast kiedy oddaje wilgoć, zmniejsza się. Dlatego, jeżeli decydujemy się na jej zakup, ważne, aby była to sklejka wodoodporna. Ta cecha jest zależna od użytego kleju. W przypadku blatów litych drewnianych zazwyczaj nie musimy się o to martwić, ponieważ pokryte są one 3 warstwami lakieru, który zabezpiecza je przed wilgocią, a także skutecznie chroni drewno przed zarysowaniami.

Wygląd blatu

jaki blat do biurka

Biurka z regulacją wysokości z blatem z płyty meblowej nie wyglądają tak zjawiskowo, jak te z litego drewna. Meble wykonane z litego drewna są zdecydowane solidne i piękne. Biurko oprócz zastosowania zdrowotnego nadal jest meblem, stąd powinno się wpasować w pomieszczenie. Warto przemyśleć ten aspekt, jeżeli chcemy stworzyć przestrzeń, w której po prostu będziemy chcieli pracować i przebywać.

Waga blatu do biurka w parze z funkcjonalnością

Sklejka jest zdecydowanie lżejsza ze względu na jej gęstość. Co w przypadku posiadania niewielkiego udźwigu mechanizmu, jest plusem. Wagi litego drewnianego blatu nie przeskoczymy. Jest to jego minus w przypadku transportu oraz montażu, dlatego ważne, aby zwrócić uwagę na solidne zabezpieczenie blatów w dostawie. Z naszych pomiarów, lity dębowy blat 140 cm x 70 cm o grubości 30 mm waży około 31 kg.

Jaki blat do biurka wybrać – Podsumowanie

Warto wybrać blat w zależności czego oczekujemy od biurka. Blaty z płyty wiórowej i MDF będą zdecydowanie tańsze niż te z litego drewna. W przypadku wyboru odpowiedniego blatu trzeba znać wszystkie szczegóły wymienione wyżej.

Jeżeli nie wiesz, jaki blat do biurka z regulacją wysokości będzie dla Ciebie odpowiedni, kliknij przycisk poniżej i umów się ze mną na bezpłatną konsultację, w trakcie której pomogę Ci to ustalić i odpowiem na wszystkie Twoje pytania w tym temacie.


Bezpłatna konsultacja

Podziel się informacją:
Wszystkie kategorie

7 nawyków zwiększających efektywność o 1% dziennie

Tylko 1%? Tak! W ciągu niespełna 4 miesięcy będziesz w stanie 2-krotnie zwiększyć swoją efektywność. Aż strach pomyśleć, dokąd dzięki temu dojdziesz.

Poznaj Zdrowe Biurka

Wybierz spośród wielu biurek i skonfiguruj je po swojemu. Stwórz dla siebie miejsce, w którym każda minuta pracy daje Ci frajdę.
Polecane artykuły
Może zainteresują Cię również

Poznaj ciekawostki ze świata efektywności i zdrowej pracy przy biurku.