Logo
biurko regulowane
Kategoria:

Biurko regulowane czy tradycyjne? Czy biurko z regulacją wysokości jest lepsze? Wszystko o biurku elektrycznym z regulowaną wysokością.

Biurka do pracy na stojąco są obecnie w modzie, a trend ten doprowadził do znacznej debaty na temat ich zalet. Wielu z nas jest przyzwyczajonych do spędzania większości życia w pozycji siedzącej, więc praca na stojąco wydaje się niemal rewolucyjna.

Wiele kwestii związanych z biurkiem elektrycznym i klasycznym biurkiem obraca się wokół korzyści zdrowotnych wynikających z biurka stojącego. W tym artykule omówię zalety biurek do pracy na stojąco i zwykłych, a także ich słabe strony. Ponadto wyjaśnię, dlaczego praca przy biurku elektrycznym może być korzystna i czego należy szukać w nowym biurku regulowanym, a także jak dostosować się do nowego biurka, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do pracy na stojąco.

Spis treści:

 1. Czym jest biurko elektryczne?
 2. Regulacja wysokości blatu – zakres
 3. Dlaczego warto wybrać biurko elektryczne?
 4. Biurka elektryczne i biurka klasyczne: porównanie
 5. Plusy i minusy biurek elektrycznych
  1. Zalety biurek elektrycznych
  2. Wady biurek elektrycznych
 6. Plusy i minusy biurek bez regulacji
  1. Zalety biurek klasycznych
  2. Wady zwykłych biurek
 7. Jak prawidłowo korzystać z biurka elektrycznego?
 8. Jak długo pracować przy biurku elektrycznym?
 9. Podsumowanie

Czy biurka stojące są lepsze od biurek siedzących? Jest to częściowo kwestia preferencji. 

Wiele osób uważa jednak, że praca na stojąco jest bardziej produktywna, a z czasem staje się nawet wygodniejsza niż praca przy biurku siedzącym. Czy to prawda? Wszystkiego dowiesz się w kolejnych akapitach tekstu.

Czym jest biurko regulowane?

Biurko regulowane elektrycznie to wciągający temat rozmowy. W dobie dzisiejszych nowinek o ich funkcjonalności, nowoczesnym designie czy możliwościach personalizacji można mówić godzinami. Nie sposób jednak pominąć rzeczy najważniejszej czyli regulacji wysokości blatu biurka.

Biurko z regulowaną wysokością blatu lub inaczej do pracy na stojąco to, jak sama nazwa wskazuje, to biurko, z którego można korzystać na stojąco. Pozwala ustawić wysokość blatu w idealnej dla siebie wysokości.

Niektóre biurka można regulować elektrycznie, dzięki czemu można przechodzić z pozycji siedzącej do stojącej jednym przyciskiem. Ten rodzaj biurek został zaprojektowany w celu poprawy ogólnej wydajności pracy i osiągania swoje codziennych celów zawodowych bez doświadczania dokuczliwego bólu pleców lub ciała.

Biurko regulowane pozwala na zmianę pozycji z siedzącej na stojącą, przy użyciu napędu silnika elektrycznego, który umożliwia regulację wysokości biurka. 

Regulacja wysokości blatu – Zakres regulacji wysokości stelaża

Wysokość większości biurek stojących waha się od 59 cm do 125 cm, więc dość łatwo jest wybrać takie, które pasuje do preferowanej wysokości stania i gwarantuje wygodę. W porównaniu do standardowego biurka elastyczność w zakresie zmiany wysokości brzmi jak ergonomiczne marzenie, prawda? 

Nie utkniemy już w jednej stałej pozycji siedzącej, w której możemy zmienić poziom naszej powierzchni roboczej tylko poprzez ciągłe dostosowywanie wysokości naszego krzesła biurowego.

biurko regulowane


Dlaczego warto wybrać biurko z regulacją wysokości?

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać ergonomiczne biurko regulowane zamiast biurka klasycznego. Zasadniczo, poza tym, że dla niektórych są one potencjalnie wygodniejsze niż biurka elektryczne. Biurka klasyczne nie mają żadnej realnej przewagi nad biurkami z regulacją wysokości. 

Znaczna część kwestii biurka regulowanego i biurka klasycznego obraca się na przykład wokół konsekwencji zdrowotnych zbyt długiego siedzenia, zmiany pozycji ciała podczas pracy, czy produktywności.

Zostało naukowo udowodnione, że zbyt długie siedzenie jest niebezpieczne dla zdrowia (¹). Jeśli spędzasz zbyt dużo czasu siedząc, narażasz się na znacznie większe ryzyko wielu chorób związanych z siedzącym stylem życia. Długotrwałe siedzenie jest czynnikiem ryzyka takich schorzeń jak cukrzyca i choroby serca, a zapobieganie im jest znacznie łatwiejsze niż ich leczenie(²). 

Ergonomiczna praca = Dobra postawa

Kolejną zaletą korzystania z biurka elektrycznego jest to, że zachęca ono do pracy z dużo lepszą postawą. Utrzymywanie prawidłowej postawy ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu przewlekłemu bólowi pleców i stresowi ciała. Jeśli spędzasz długie okresy pracy przy komputerze lub przy biurku, w pozycji stojącej jest to o wiele bardziej naturalne.

Wielu użytkowników biurek stojących stwierdza, że ich ból pleców jest znacznie zmniejszony lub nawet całkowicie wyeliminowany(³). Wynika to z wielu czynników, a jednym z nich jest to, że biurka elektryczne zmuszają mięśnie pleców i brzucha do ciągłej pracy. Z czasem to je wzmacnia i pozwala im wspierać “core” ciała, zamiast nadmiernie kompensować i używać niewłaściwych mięśni.

biurko regulowane

Biurko stojące i biurko klasyczne: Porównanie

Rozważając zakup biurka siedzącego lub stojącego, pomocne może być porównanie obu rodzajów biurek i rozważenie ich mocnych i słabych stron.

Biurko regulowane – Plusy i minusy pracy na stojąco

Pozycja, w której pracujemy, uczymy się, gramy, czy po prostu korzystamy z komputera, ma ogromny wpływ na nasze życie. To właśnie przed monitorem spędzamy lwią część dnia. Zatem przechodzimy do konkretów i poniżej dokładnie opisujemy wady i zalety obu mebli.

Zalety biurek elektrycznie regulowanych

Jedną z zalet biurek do pracy na stojąco jest to, że można je regulować. Ogólnie rzecz biorąc, wysokość biurka elektrycznego można regulować tak, aby znajdowało się ono na odpowiedniej wysokości dla użytkownika. Co znacznie zwiększa komfort pracy. Taka opcja usuwa konieczność pracy przy biurku, którego wysokość jest z góry narzucona przez producenta. Jest to ważna część debaty na temat biurka stojącego i biurka siedzącego. 

Kolejną zaletą regulowanych biurek jest to, że są one lepsze dla zdrowia. Nawet jeśli masz siedzącą pracę, możesz poważnie zmniejszyć wpływ swojego stylu życia na ogólny stan zdrowia, spędzając więcej dnia pracy na stojąco. Nie wymaga to wiele więcej wysiłku niż praca w pozycji siedzącej, a korzyści zdrowotne mogą być znaczne.

Wreszcie, wielką zaletą biurek stojących jest to, że są one bardziej ergonomiczne i umożliwiają zmianę pozycji ciała podczas pracy, co jest kluczowe. Znacznie trudniej jest uniknąć złej lub niezdrowej postawy, gdy stoisz. Dobra postawa jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania przewlekłemu bólowi pleców lub nadmiernemu obciążaniu ciała.

Biurko elektryczne – jakie są jego zalety?

biurko regulowane

Wady biurek z regulowanym blatem

Potencjalną wadą biurek do pracy na stojąco jest to, że mogą one wymagać przyzwyczajenia. Jeśli do tej pory miałeś pracę siedzącą i nie jesteś fizycznie przyzwyczajony do stania, być może będziesz musiał przyzwyczaić się do pracy na stojąco, zmieniając pozycję ze stojącej na siedzącą. 

Dla niektórych może się to wydawać zbyt dużym wysiłkiem lub zbyt drastycznym dostosowaniem. 

Kolejną wadą biurek stojących jest to, że u niektórych osób może wystąpić dyskomfort lub ból stóp po dłuższej sesji stania. Warto wtedy zaopatrzyć się w matę przeciwzmęczeniową, na której stanie jest znacznie bardziej komfortowe, przez większy dopływ krwi do stóp ich miękki materiał. Trzeba się z tym mierzyć do czasu, dopóki stopy przyzwyczają do pracy na stojąco.

Plusy i minusy mebli bez regulowanej wysokości

Zalety biurek klasycznych

Dokonując ogólnego porównania biurka stojącego z biurkiem biurowym, wyraźnie widać, że biurka stojące mają ogólnie znacznie więcej zalet. Jednak w niektórych przypadkach biurka siedzące mogą mieć pewne zalety. Jednym z nich może być kontuzja. Jeśli doznałeś urazu kręgosłupa poza biurem, praca przy biurku stojącym może być dla Ciebie trudna. W takim przypadku biurko do pracy siedzącej może być znacznie bardziej odpowiednie.

Ponadto niektórzy ludzie uważają, że siedzenie jest wygodniejsze niż stanie, zwłaszcza przez dłuższy czas. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do pracy na stojąco przez cały dzień, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że wybierzesz biurko klasyczne. Korzystanie z biurka stojącego może być również trudne, jeśli masz nadwagę, ponieważ może to znacznie obciążyć twoje ciało podczas stania. 

Biurka standardowe są zazwyczaj przystępne cenowo i łatwo dostępne. Znalezienie biurka do pracy siedzącej jest zwykle znacznie łatwiejsze niż biurka do pracy stojącej.

Kluczową częścią debaty na temat pracy na stojąco i siedząco, która jest często pomijana, jest fakt, że praca na stojąco nie jest zdrowa dla wszystkich.

W rzeczywistości, dla niektórych członków populacji, siedzenie jest lepszym wyborem. Dotyczy to osób cierpiących na niektóre formy chorób układu krążenia, takie jak choroby serca lub nieprawidłowe ciśnienie krwi.

Wady zwykłych biurek

Jak wspomniano powyżej, zalety biurek elektrycznych zasadniczo przeważają nad zaletami biurek zwykłych.

Po pierwsze i najważniejsze, biurka bez regulacji nie umożliwiają zmiany pozycji ciała podczas pracy, co jest kluczowym czynnikiem zdrowotnym przy dolegliwościach pleców.

Po drugie zbyt długie siedzenie nie jest zdrowe dla zdecydowanej większości ludzi. W związku z tym, jeśli masz pracę biurową, praca przy biurku siedzącym może być potencjalnie postrzegana jako niezdrowa decyzja, zwłaszcza jeśli skutkuje siedzeniem przez cały dzień.

Kolejną wadą biurek klasycznych jest to, że często trudno je dostosować lub dostosować do indywidualnych potrzeb. Ważną częścią utrzymania dobrej postawy jest możliwość dostosowania miejsca pracy tak, aby pasowało do Ciebie i Twojego ciała. Może to być bardzo trudne w przypadku biurek do pracy siedzącej, ponieważ zazwyczaj nie można ich w ogóle regulować.

Biurko regulowane – Jak prawidłowo korzystać z nowoczesnego biurka podnoszonego? 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem biurka biurka podnoszonego, powinieneś upewnić się, że rozumiesz, jak najlepiej z niego korzystać, zanim zaczniesz. 

Niektórzy ludzie uważają, że praca przy biurku na stojąco jest niewygodna i zbyt szybko z niej rezygnują. Poświęcenie czasu, aby biurko na stojąco działało dla ciebie, jest absolutnie tego warte. 

Istnieje wiele korzyści płynących z biurka regulacją wysokości i powinieneś zauważyć przynajmniej niektóre z nich od razu po zakupie. Jeśli nie masz pewności, jak najlepiej wykorzystać biurko elektryczne, istnieje kilka sposobów, aby zmienić swoje doświadczenie tak, aby było jak najbardziej komfortowe i produktywne. 

Jeśli nie czujesz się komfortowo pracując przy biurku na stojąco, możesz przemyśleć skorzystanie z kilku akcesoriów, które sprawią, że biurko na stojąco będzie jeszcze bardziej ergonomiczne i wygodne. Mogą one obejmować matę do stania, która odciąży stopy i nogi, lub poduszkę pod nadgarstki.

Odpowiednie stanowisko pracy to nie wszystko. Ile czasu spędzać w danej pozycji pracy?

Kiedy ludzie uważają, że praca przy stojącym biurku jest niewygodna, dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że ich ciało nie jest przyzwyczajone do używania mięśni tułowia przez dłuższy czas.

W związku z tym, jednym z najlepszych sposobów jest naprzemienne siedzenie i stanie, dopóki ciało nie zaaklimatyzuje się całkowicie do pracy na stojąco. Jest to idealny sposób na dostosowanie mięśni do nowych wzorców użytkowania. 

Możesz zaprojektować swoje sesje siedząco-stojące w oparciu o to, jak bardzo jesteś przyzwyczajony do korzystania z biurka elektrycznego i jak łatwo lub wygodnie się z nim czujesz. 

Istnieje wiele różnych sposobów na włączenie sesji pracy na stojąco do swojego dnia pracy. Możesz dzielić połowę dnia na pracę stojącą i siedzącą lub zmieniać pozycje co godzinę. My preferujemy cykle 40/15/5. Gdzie 40 minut siedzimy, 15 minut stoimy i 5 minuty się rozciągamy. To pozwala nam utrzymać idealny balans pomiędzy siedzeniem i staniem, dodatkowo rozciągając mięśnie.

Kiedy czas na zmianę pozycji pracy?

Ostatecznie, idealnym wyborem dla wielu osób rozważających siedzenie i stanie w pracy jest naprzemienne siedzenie i stanie.

Jeśli pracujesz w biurze, stanie przez cały dzień nie jest tak korzystne, jak w przypadku prawdziwie aktywnej pracy. Może to w końcu stać się obciążające dla mięśni, zwłaszcza jeśli stoisz w tym samym miejscu za biurkiem przez cały dzień. 

W związku z tym, wykorzystanie sesji na stojąco jako części dnia pracy jest najłatwiejszym sposobem na maksymalne wykorzystanie biurka z regulacją wysokości w porównaniu do biurka klasycznego. Kiedy pracujesz w biurze, zazwyczaj z góry znasz swój harmonogram. W związku z tym możesz zaplanować czas pracy na stojąco w czasie, gdy nie masz nic innego do zrobienia.

Na przykład, jeśli wiesz, że masz spotkanie w dalszej części dnia, możesz zaplanować czas na stanie rano, lub stać podczas spotkania.

W ten sposób twoje ciało może przyzwyczaić się do stojącego biurka i wszystkich jego zalet. Oczywiście dotyczy to również sytuacji, gdy nie chcesz korzystać z biurka stojącego podczas spotkania!

biurko regulowane - jak pracować


Biurko regulowane elektrycznie – Podsumowanie

Wiele osób staje się coraz bardziej świadomych zalet biurek stojących, co powoduje, że decydują się na korzystanie z biurka elektrycznego w biurze zamiast biurka tradycyjnego. 

Czy biurka stojące są dla każdego?

W ostatecznym rozrachunku, o ile nie cierpisz na schorzenie wpływające na krążenie, biurko z regulacją wysokości będzie dla ciebie znacznie zdrowszą opcją. Warto zachować umiar i stać w stałych cyklach. Najwięcej efektów biurko regulowane przyniesie przy pracy w pozycji stojącej co najmniej 15 minut w ciągu każdej godziny pracy.

1: Buckley, John P et al. “Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion.” Occupational and environmental medicine vol. 71,2 (2014): 109-11. doi:10.1136/oemed-2013-101823

2: Biswas, Aviroop et al. “Sedentary time and its association with risk for disease incidence, mortality, and hospitalization in adults: a systematic review and meta-analysis.” Annals of internal medicine vol. 162,2 (2015): 123-32. doi:10.7326/M14-1651
3: Levine, James A et al. “Interindividual variation in posture allocation: possible role in human obesity.” Science (New York, N.Y.) vol. 307,5709 (2005): 584-6. doi:10.1126/science.1106561

Poznaj Zdrowe Biurka

Wybierz spośród wielu biurek i skonfiguruj je po swojemu. Stwórz dla siebie miejsce, w którym każda minuta pracy daje Ci frajdę.
Polecane artykuły
Może zainteresują Cię również

Poznaj ciekawostki ze świata efektywności i zdrowej pracy przy biurku.

Biurka regulowane badania naukowe

Wprowadzenie: Dlaczego tradycyjne biurka nie wystarczają? Tradycyjne biurka zaczynają ustępować miejsca nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak biurka z elektronicznie regulowaną wysokością blatu. Długotrwałe siedzenie, które jest