Logo
biurko elektryczne zalety
Kategoria:

6 powodów, dla których warto kupić biurko z elektryczną regulacją wysokości

Biurko z elektryczną regulacją wysokości to rozwiązanie na miarę naszych czasów. Mebel wydajnej pracy, chroni nasze zdrowie i poprawia komfort przebywania w biurze. Poznaj 6 powodów, dla których biurko regulowane elektrycznie pomoże Ci zadbać o Twoje zdrowie.

Spis treści:

  1. Co to jest biurko elektryczne?
  2. Stanie obniża ryzyko przyrostu masy ciała i otyłości
  3. Korzystanie ze stojącego biurka może obniżyć poziom cukru we krwi
  4. Stanie może obniżyć ryzyko chorób serca
  5. Biurka elektryczne wydają się zmniejszać ból pleców
  6. Biurka do pracy na stojąco poprawiają nastrój i poziom energii
  7. Biurka regulowane mogą zwiększyć produktywność
  8. Zmień swoją pozycję, zacznij pracować zdrowo

Co to jest biurko elektryczne?

Biurko elektryczne, zwane również biurkiem do pracy na stojąco, to rozwiązanie, które pozwala na zmianę pozycji ciała podczas pracy, dzięki czemu można zmieniać wysokość blatu i na przemian siedzieć i stać. Wiele nowoczesnych wersji jest regulowanych, dzięki czemu można zmieniać wysokość biurka i na przemian siedzieć i stać.

Są one określane jako biurka z regulacją wysokości lub biurka do pracy na stojąco. Chociaż badania są wciąż w fazie początkowej, wydaje się, że korzystanie z biurka stojącego może przynieść imponujące korzyści dla zdrowia. Może również zwiększać wydajność pracy.

W każdym razie korzystanie z tego typu biurka może częściowo zniwelować szkodliwe skutki zbyt długiego siedzenia.

Jakie są zatem konkretne korzyści z używania biurka elektrycznego?

6 zalet korzystania z biurka z elektryczną regulacją wysokości

Ergonomiczna praca przy biurku to nie tylko większa wydajność i komfort pracy. Możliwość regulacji wysokości blatu to również wsparcie dla Twojego zdrowia.

Regulowany stelaż umożliwia zagospodarowanie miejsca pracy tak, by zyskało na tym Twoje zdrowie. W jaki sposób? Dlaczego warto kupić biurko regulowane? Poznaj powody medyczne, które mówią wprost, że zakup biurka ze zmianą wysokości pozwoli Ci cieszyć się lepszym zdrowiem.

1. Stanie obniża ryzyko przyrostu masy ciała i otyłości

Przyrost masy ciała jest ostatecznie spowodowane, przez przyjmowanie więcej kalorii niż spalasz.I odwrotnie, spalanie więcej kalorii niż przyjmujesz, powoduje utratę wagi.

Podczas gdy ćwiczenia są najskuteczniejszym sposobem na szybkie spalanie kalorii, samo stanie, zamiast siedzenia również może być korzystne.

W rzeczywistości, w porównaniu do popołudniowej pracy siedzącej, wykazano, że taka sama ilość czasu spędzonego na stojąco pozwala spalić ponad 170 dodatkowych kalorii (1).

To prawie 1000 dodatkowych kalorii spalanych każdego tygodnia od zwykłego stania przy biurku każdego popołudnia.

Ta różnica kaloryczna może być jednym z powodów, dla których dłuższe siedzenie jest tak silnie związane z otyłością i chorobami metabolicznymi (2,3).

2. Korzystanie z biurka z regulacją wysokości może obniżyć poziom cukru we krwi

Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej wzrasta poziom cukru we krwi po posiłkach, tym gorzej dla Twojego zdrowia. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z insulinoopornością lub cukrzycą typu 2.

W małym badaniu przeprowadzonym na 10 pracownikach biurowych, stanie przez 180 minut po lunchu zmniejszyło skok cukru we krwi o 43% w porównaniu z siedzeniem przez ten sam czas (4).

Obie grupy wykonały taką samą ilość kroków, co wskazuje, że mniejszy skok był spowodowany staniem, a nie dodatkowymi ruchami fizycznymi wokół biura.

Inne badanie z udziałem 23 pracowników biurowych wykazało, że naprzemienne stosowanie pozycji stojącej i siedzącej co 30 minut w ciągu dnia pracy zmniejszyło skoki cukru we krwi średnio o 11,1% (5).

Szkodliwe skutki siedzenia po posiłkach mogą pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego nadmierny czas siedzenia jest związany z ogromnym 112% większym ryzykiem cukrzycy typu 2 (6).

biurko elektryczne zalety

3. Biurko regulowane elektrycznie może obniżyć ryzyko chorób serca

Pomysł, że stanie jest lepsze dla zdrowia serca, został po raz pierwszy zaproponowany w 1953 roku.

Badanie wykazało, że konduktorzy autobusowi, którzy stali przez cały dzień, mieli o połowę mniejsze ryzyko zgonów związanych z chorobami serca niż ich koledzy na miejscach dla kierowców (7).

Od tego czasu naukowcy lepiej rozumieją wpływ siedzenia na zdrowie serca. Uważa się, że długotrwałe siedzenie zwiększa ryzyko chorób serca nawet o 147% (8).

Jest to tak szkodliwe, że nawet godzina intensywnych ćwiczeń może nie zrekompensować negatywnych skutków całego dnia spędzonego w pozycji siedzącej (9).

Nie ma wątpliwości, że spędzanie większej ilości czasu na nogach jest korzystne dla zdrowia serca.

biurko elektryczne zalety

4. Regulowane biurko niweluje ból pleców

Ból pleców jest jedną z najczęstszych dolegliwości pracowników biurowych, którzy siedzą przez cały dzień.

Aby ustalić, czy biurka stojące mogą poprawić tę sytuację, przeprowadzono kilka badań na pracownikach z długotrwałym bólem pleców.

Uczestnicy zgłosili nawet 32% poprawę w zakresie bólu dolnej części pleców po kilku tygodniach korzystania z biurek stojących (10,11).

Inne badanie opublikowane przez CDC wykazało, że korzystanie z biurka stojącego zmniejszyło ból górnej części pleców i szyi o 54% po zaledwie 4 tygodniach  (12).

Dodatkowo, usunięcie biurek stojących odwróciło niektóre z tych ulepszeń w ciągu 2 tygodni.

5. Biurka z regulowaną wysokością poprawiają nastrój i poziom energii

Biurka stojące wydają się mieć pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie.

W jednym z 7-tygodniowych badań uczestnicy korzystający z biurek stojących zgłaszali mniejszy poziom stresu i zmęczenia niż ci, którzy przez cały dzień pracy pozostawali w pozycji siedzącej (13).

Ponadto 87% osób korzystających z biurek stojących zgłosiło zwiększony wigor i energię przez cały dzień.

Po powrocie do starych biurek ogólny nastrój powrócił do pierwotnego poziomu.

Wyniki te są zgodne z szerszymi badaniami dotyczącymi siedzenia i zdrowia psychicznego, które łączą siedzący tryb życia ze zwiększonym ryzykiem zarówno depresji, jak i lęku (14, 15).

6. Biurka z regulacją wysokości blatu mogą zwiększyć produktywność

Powszechną obawą dotyczącą biurek stojących jest to, że utrudniają one wykonywanie codziennych zadań, takich jak pisanie na klawiaturze.

Podczas gdy wstawanie każdego popołudnia może wymagać przyzwyczajenia, biurka stojące wydają się nie mieć znaczącego wpływu na typowe zadania w pracy.

W badaniu przeprowadzonym na 60 młodych pracownikach biurowych, korzystanie z biurka stojącego przez 4 godziny dziennie nie miało wpływu na liczbę znaków wpisywanych na minutę ani na liczbę błędów podczas pisania (16).

Biorąc pod uwagę, że praca na stojąco poprawia również nastrój i dodaje energii, korzystanie z biurka na stojąco raczej zwiększa produktywność niż ją ogranicza (17).

Podsumowanie – Dlaczego warto wybrać biurko elektryczne do biura?

Biurko regulowane elektrycznie to idealne rozwiązanie dla każdego biura, które posiada wiele zalet, często nieoczywistych na pierwszy rzut oka. Dzięki możliwości dostosowania wysokości blatu biurko podnoszone umożliwia pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, co przynosi liczne korzyści zdrowotne.

Jedną z największych zalet takiego biurka jest możliwość dostosowania wysokości do indywidualnych potrzeb. Każdy pracownik ma inną preferowaną wysokość blatu, która korzystnie wpływa na postawę ciała i redukuje ból pleców. Dzięki zakresowi regulacji wysokości, biurko regulowane pozwala ustawić blat dokładnie takiej wysokości, jaka jest odpowiednia dla każdego pracownika.

Wielogodzinna praca przy biurku może negatywnie wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego warto kupić biurko regulowane, które umożliwia zmiany wysokości. Możliwość dostosowania wysokości blatu do swoich potrzeb pozwoli ci wygodnie wykonywać swoje obowiązki, unikając dodatkowych kosztów związanych z bólem pleców czy innymi dolegliwościami.

Korzystanie z biurka regulowanego przynosi wiele innych zalet. Po pierwsze, biurko to doskonale sprawdzi się w każdym biurze, ponieważ można je dobrze dopasować do konstrukcji i wyposażenia każdego biura. Po drugie, biurko posiada przepust na kable, co zapewnia porządek i ułatwia organizację miejsca pracy. Dodatkowo, biurka regulowane często są wyposażone w porty USB, umożliwiając ładowanie urządzeń elektronicznych w jednym miejscu.

Wybierając biurko elektryczne, masz szeroki wybór różnych modeli, które różnią się zakresem regulacji wysokości oraz materiałem wykonania. Dobrane biurko będzie odpowiednie dla każdego pracownika, a jego regulacją wysokości świetnie dopasujesz je do swoich indywidualnych potrzeb.

Warto zainwestować w biurko elektryczne, ponieważ jest to nie tylko element wyposażenia każdego biura, ale także inwestycja w zdrowie i komfort pracy. 

Zainwestuj w biurko regulowane i zacznij pracować zdrowo

biurko elektryczne

Ograniczenie siedzącego trybu życia może poprawić zdrowie fizyczne, metaboliczne, a nawet psychiczne. Właśnie dlatego zmiana pozycji ciała podczas pracy jest tak ważna.

Jeśli chcesz wypróbować to rozwiązanie, z chęcią pomogę Ci wybrać biurko elektryczne, które spełni wszystkie Twoje wymagania. Wystarczy, że umówisz się na bezpłatną konsultację, podczas której zadam Ci kilka pytań, dopasujemy budżet i sprawdzimy, czy to rozwiązanie w ogóle się u Ciebie sprawdzi.


Bezpłatna konsultacjaŹródła:

1: Buckley, John P et al. “Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion.” Occupational and environmental medicine vol. 71,2 (2014): 109-11. doi:10.1136/oemed-2013-101823

2: Biswas, Aviroop et al. “Sedentary time and its association with risk for disease incidence, mortality, and hospitalization in adults: a systematic review and meta-analysis.” Annals of internal medicine vol. 162,2 (2015): 123-32. doi:10.7326/M14-1651
3: Levine, James A et al. “Interindividual variation in posture allocation: possible role in human obesity.” Science (New York, N.Y.) vol. 307,5709 (2005): 584-6. doi:10.1126/science.1106561

4: Buckley, John P et al. “Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion.” Occupational and environmental medicine vol. 71,2 (2014): 109-11. doi:10.1136/oemed-2013-101823

5: Wilmot, E G et al. “Sedentary time in adults and the association with diabetes, cardiovascular disease and death: systematic review and meta-analysis.” Diabetologia vol. 55,11 (2012): 2895-905. doi:10.1007/s00125-012-2677-z

6: Thorp, Alicia Ann et al. “Alternating bouts of sitting and standing attenuate postprandial glucose responses.” Medicine and science in sports and exercise vol. 46,11 (2014): 2053-61. doi:10.1249/MSS.0000000000000337

7: MORRIS JN, CRAWFORD MD. Coronary heart disease and physical activity of work; evidence of a national necropsy survey. Br Med J. 1958 Dec 20;2(5111):1485-96. doi: 10.1136/bmj.2.5111.1485. PMID: 13608027; PMCID: PMC2027542.

8: Wilmot, E G et al. “Sedentary time in adults and the association with diabetes, cardiovascular disease and death: systematic review and meta-analysis.” Diabetologia vol. 55,11 (2012): 2895-905. doi:10.1007/s00125-012-2677-z

9: Duvivier, Bernard M F M et al. “Minimal intensity physical activity (standing and walking) of longer duration improves insulin action and plasma lipids more than shorter periods of moderate to vigorous exercise (cycling) in sedentary subjects when energy expenditure is comparable.” PloS one vol. 8,2 (2013): e55542. doi:10.1371/journal.pone.0055542

10: Thorp, Alicia A et al. “Breaking up workplace sitting time with intermittent standing bouts improves fatigue and musculoskeletal discomfort in overweight/obese office workers.” Occupational and environmental medicine vol. 71,11 (2014): 765-71. doi:10.1136/oemed-2014-102348

11: Ognibene, Grant T et al. “Impact of a Sit-Stand Workstation on Chronic Low Back Pain: Results of a Randomized Trial.” Journal of occupational and environmental medicine vol. 58,3 (2016): 287-93. doi:10.1097/JOM.0000000000000615

12: Pronk, Nicolaas P et al. “Reducing occupational sitting time and improving worker health: the Take-a-Stand Project, 2011.” Preventing chronic disease vol. 9 (2012): E154. doi:10.5888/pcd9.110323

13: Pronk, Nicolaas P et al. “Reducing occupational sitting time and improving worker health: the Take-a-Stand Project, 2011.” Preventing chronic disease vol. 9 (2012): E154. doi:10.5888/pcd9.110323

14: Hamer, Mark, and Emmanuel Stamatakis. “Prospective study of sedentary behavior, risk of depression, and cognitive impairment.” Medicine and science in sports and exercise vol. 46,4 (2014): 718-23. doi:10.1249/MSS.0000000000000156

15: Teychenne, Megan et al. “The association between sedentary behaviour and risk of anxiety: a systematic review.” BMC public health vol. 15 513. 19 Jun. 2015, doi:10.1186/s12889-015-1843-x

16: Husemann, Britta et al. “Comparisons of musculoskeletal complaints and data entry between a sitting and a sit-stand workstation paradigm.” Human factors vol. 51,3 (2009): 310-20. doi:10.1177/001872080933817317: MacEwen, Brittany T et al. “A systematic review of standing and treadmill desks in the workplace.” Preventive medicine vol. 70 (2015): 50-8. doi:10.1016/j.ypmed.2014.11.011

Poznaj Zdrowe Biurka

Wybierz spośród wielu biurek i skonfiguruj je po swojemu. Stwórz dla siebie miejsce, w którym każda minuta pracy daje Ci frajdę.
Polecane artykuły
Może zainteresują Cię również

Poznaj ciekawostki ze świata efektywności i zdrowej pracy przy biurku.

Biurka regulowane badania naukowe

Wprowadzenie: Dlaczego tradycyjne biurka nie wystarczają? Tradycyjne biurka zaczynają ustępować miejsca nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak biurka z elektronicznie regulowaną wysokością blatu. Długotrwałe siedzenie, które jest