Logo
Kategoria:

Biurko z regulacją wysokości – wnioski po 4 latach używania

Drewniane biurko z elektryczną regulacją wysokości towarzyszy mi od 2019 roku i nie wyobrażam sobie, jak wcześniej mogłem pracować tylko w jednej pozycji. W tym artykule podzielę się moimi wnioskami z pracy na stojąco, które mogą Ci się przydać, jeśli oglądanie materiałów z kategorii Dream Desk Setup, to Twoje guilty pleasure.

Biurko z regulacją wysokości – czy zmienna wysokość blatu była nam pisana?

Co ciekawe, pierwsze biurko z dostosowywaną wysokością blatu zostało zaprojektowane i użyte w XX wieku, choć dokładna data jego powstania jest trudna do ustalenia. Już w poprzednich wiekach istniały różnego rodzaju regulowane stoły i pulpity, stosowane np. w sztuce czy inżynierii. Koncepcja biurka regulowanego elektrycznie pojawiła się w odpowiedzi na rosnącą świadomość znaczenia ergonomii i zdrowia w miejscu pracy. Wprowadzenie takich biurek o regulowanej wysokości blatu było częścią szerszego trendu dążenia do tworzenia bardziej elastycznych i zdrowych środowisk pracy.

Siedzenie to nowe palenie – czy biurko regulowane działa jak NiQuitin?

Praca siedząca to nowe palenie. Zdałem sobie z tego sprawę, gdy zacząłem odczuwać problemy z plecami, a także spadkiem masy mięśniowej w nogach. Po prostu człowiek nie jest przyzwyczajony do siedzenia. Przeszliśmy długą drogę, aby ukształtować prostą sylwetkę. Jednak z dnia na dzień dobrowolnie z niej rezygnujemy. Homo Computerus jest tego świetnym przykładem.

Drewniane biurko z elektryczną regulacją wysokości – wnioski po 4 latach używania

Dla osoby, która pracuje 8-12 h dziennie biurko podnoszone to nie tylko mebel, to całe stanowisko pracy. To urządzenie, które dzięki zmianom wysokości w dużym stopniu odpowiada za to, czy będzie motywacja, czy nie będzie motywacji do pracy. 

Cykle pracy na stojąco, siedząco i klęcząco

Zakres regulacji wysokości blatu pozwala pracować w 3 pozycjach: 

  • Stanie (117 cm – 30% czasu)
  • Klęczenie (90 cm – 10% czasu) 
  • Siedzenie (75 cm – 60% czasu)

Biurko do pracy, które współgra z komputerem

Gdyby nie aplikacja Desk Control zainstalowana na moim komputerze, która przypomina mi o konieczności zmiany wysokości biurka, prawdopodobnie biurko byłoby cały czas na jednym poziomie – siedzącym. Specjalnie zainwestowałem w wersję PRO, która pozwala na używanie skrótów klawiatury do zmiany wysokości biurka z regulowaną wysokością blatu. Dodatkowo na mojej zewnętrznej klawiaturze Stream Deck, mam skonfigurowany klawisz do zmiany wysokości biurka regulowanego elektrycznie.

Monitor Gigabyte 34′  jest ustawiony zawsze na właściwej wysokości. Górna krawędź minimalnie nad linią wzroku. Dzięki zewnętrznemu monitorowi nie garbię się, patrząc na odchylony ekran laptopa. Zdecydowanie poprawiła się ergonomia mojej pracy. Komfort pracy pozwala na płynne przechodzenie od zadania do zadania. Blat z litego, rustykalnego dębu zapewnia odpowiedni vibe do pracy. W szczególności, gdy zapalę sobie świeczkę, ubiorę kaptur na głowę, a obok stoi ulubione espresso. 

Z czego składa się biurko elektryczne z opcją regulowanej wysokości?

A jak już jesteśmy przy blacie, to warto sobie odpowiedzieć, z jakich elementów składa się biurko elektryczne.

  • Blatu zapewniającego przestrzeń roboczą
  • Mechanizmu z regulacją wysokości
  • Panelu sterowania wysokością
  • Rynny do układania kabli

Nowoczesne biurko elektryczne – UPdate nie tylko wysokości

System antykolizyjny sprawia, że biurko zatrzymuje się po zderzeniu np. z grzejnikiem. Pilot pamięta pozycje, a także pozwala na ustawienie pozycji do 1 cm. To oznacza, że gdy przyjeżdżają do mnie goście, którzy chcą coś zrobić przy komputerze, to mogą idealnie dostosować pod siebie blat biurka. Aplikacja na Macbooku przypomina o zmianie pozycji. To detale, które zmieniają zasady gry, które zmieniają teoretycznie zwykły mebel w nowoczesne miejsce pracy.

Czy warto wybrać biurko regulowane?

Plusy biurka z regulowaną wysokością:

  • cieszę się, że mogę zmieniać pozycję w ciągu pracy
  • mam dokładnie taki blat, jaki mi się podoba
  • z przyjemnością siada się do takiego stanowiska
  • znajomi, gdy przychodzą, chcą je obejrzeć (robi wrażenie)
  • sprawdza się zarówno do pracy, jak i do gry np. w szachy

Minusy biurka do pracy na stojąco:

  • trudno mi pracować na wyjeździe. To trochę tak jakbym się przesiadł z Mercedesa do Fiata.
  • trudno mi efektywnie pracować w kawiarni, gdzie nie mam swojego stanowiska.
  • koszt może się jednorazowo wydawać wysoki, ale jak podzielimy to przez ilość godzin, które przy nim spędzamy, to wychodzą grosze.

Solidne i komfortowe biuro + naturalny blat = ♥️


Dla mnie biurka regulowane stały się standardem efektywnej pracy. W szczególności, że taki zestaw da się dostosować do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu Twoje biurko do pracy stanie na wysokości zadania.

Dla osób, które cenią sobie produktywność, przygotowaliśmy cykl wiadomości #ZdrowaProduktywność, w którym co tydzień na swojego e-maila otrzymasz 3 podpowiedzi, jak poprawić swój mindset, jakie narzędzia dobrać do pracy oraz jak środowisko wpływa na działanie.

Poznaj Zdrowe Biurka

Wybierz spośród wielu biurek i skonfiguruj je po swojemu. Stwórz dla siebie miejsce, w którym każda minuta pracy daje Ci frajdę.
Polecane artykuły
Może zainteresują Cię również

Poznaj ciekawostki ze świata efektywności i zdrowej pracy przy biurku.

Biurka regulowane badania naukowe

Wprowadzenie: Dlaczego tradycyjne biurka nie wystarczają? Tradycyjne biurka zaczynają ustępować miejsca nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak biurka z elektronicznie regulowaną wysokością blatu. Długotrwałe siedzenie, które jest