Logo
mdf a płyta wiórowa
Kategoria:

Płyta MDF i płyta wiórowa – Czym się różnią? Zalety i wady

Podczas kupna biurka, przychodzi czas na wybór blatu i jego materiału. Jest z czego wybierać. Ten wpis traktuje o tym czym są oba materiały, jakie mają wady i zalety oraz czym się różnią.

Oba są produktami z drewna, które są powszechnie stosowane w meblach i szafkach. Główną różnicą między nimi jest gęstość włókien drzewnych wykorzystywanych w procesie ich produkcji.

Spis treści:

 1. Co to jest MDF?
 2. Wady płyt MDF
 3. Zalety płyty MDF
 4. Płyta wiórowa
 5. Zalety płyt wiórowych
 6. Wady płyt wiórowych
 7. Jakie są różnice pomiędzy MDF a płytą wiórową?
 8. Podsumowanie

Co to jest MDF?

mdf a płyta wiórowa

Płyta MDF (Medium Density Fibreboard) – Płyta pilśniowa o średniej gęstości, to rodzaj drewna konstrukcyjnego produkowanego z wiórów drzewnych. MDF ma większą gęstość niż płyta wiórowa i znacznie drobniejszą powierzchnię, dzięki czemu można ją obrabiać na jej powierzchni.

MDF jest produkowany poprzez pobieranie materiałów drewnopochodnych tj. starych wiórów i skrawków drewna, zwykle z procesu mielenia, a następnie mieszanie ich ze spoiwem syntetycznym i żywicą w celu utworzenia masy.

Masę tą następnie należy sprasować z dużą ilością ciepła i pod dużym ciśnieniem, tworząc solidny i sztywny panel z twardą powłoką zewnętrzną. Następnie przechodzi ona przez proces obróbki (szlifowania), że staje się bardzo gładka i jednolita.

W zależności od tego, jak wykończona jest powierzchnia, płyta MDF może być:

 • lakierowana
 • fornirowana
 • foliowana

MDF nie jest zbyt trwały ani odporny na wilgoć, ale jest wystarczająco mocny, aby używać go do podstawowych celów wewnętrznych w budownictwie i produkcji mebli. Jest również bardzo opłacalna, estetyczna i łatwa do pomalowania, co czyni ją dość popularną.

Wady płyt MDF

 • Płyta MDF nie jest tak wytrzymała jak drewno
 • Pod wpływem naprężeń płyta MDF może się łatwo rozszczepiać lub pękać
 • Płyta MDF wchłania wodę szybciej niż drewno. Jest więc podatna na pęcznienie i powodowanie uszkodzeń
 • Podczas produkcji płyt MDF do powietrza dostaje się dużo pyłu, który może być szkodliwy

Zalety płyty MDF

 • Płyta MDF jest znacznie tańsza niż drewno, nawet o 400%
 • Do produkcji płyt MDF wykorzystuje się proces recyklingu. Jest więc przyjazna dla środowiska
 • Front, krawędzie i powierzchnia jest gładka
 • Można ją łatwo pomalować
 • Zapewnia bardziej realistyczne wykończenie
 • Solidny, płaski i gęsty materiał 
 • W płycie MDF łatwiej jest wiercić i ciąć, nie powodując żadnych uszkodzeń

Czym jest płyta wiórowa?

mdf a płyta wiórowa

Płyta wiórowa to kolejny niedrogi produkt wytwarzany z odpadów drewnianych. Tak samo jako MDF powstaje z połączenia żywicy i trocin, które są prasowane na gorąco. W tym przypadku natomiast wióry są znacznie grubsze. Płyty wiórowe są powszechnie używane do produkcji niskiej klasy mebli do domu.

 Wykorzystuje się je również jako warstwę podkładową pod blaty kuchenne. W płycie wiórowej można łatwo wiercić, ale jest ona w pewnym stopniu podatna na wyrwanie. Do wykończenia powierzchni płyty wiórowej używa się laminatu lub forniru, aby nadać jej lepszy wygląd. Trudno jest kształtować i formować płyty wiórowe, ponieważ mają one tendencję do łamania się i odpryskiwania.

Powierzchnia płyty wiórowej nie jest tak gładka jak płyty MDF, co utrudnia uzyskanie wysokiej jakości wykończenia.

Zalety płyt wiórowych

 • Jedną z głównych zalet płyty wiórowej jest jej niski koszt, płyta MDF, lite drewno czy sklejka są droższe od płyty wiórowej.
 • Jest lekka i można ją łatwo przenosić i transportować.
 • Łatwe do czyszczenia i konserwacji.
 • Można je łatwo wiercić, ciąć, frezować, malować, kleić.
 • Jest to produkt ekologiczny, wykonany z odpadów drewnianych, takich jak trociny, wióry i ścinki.
 • Nie posiadają one naturalnych wad, jak drewno lite.
 • Gładka i płaska powierzchnia pozwala na łatwe przyklejanie forniru i laminatu. Cienkie arkusze tych materiałów mogą być łatwo przyklejone do powierzchni, aby dodać jej piękna.

Wady płyt wiórowych

 • Płyty wiórowe nie są wystarczająco wytrzymałe w porównaniu z innymi rodzajami materiałów do wykończenia wnętrz, takimi jak sklejka czy płyta MDF. Ponieważ są mało wytrzymałe, należy się z nimi obchodzić ostrożnie, ponieważ łatwo je uszkodzić.
 • Płyty wiórowe mają niską trwałość.
 • Charakteryzuje się niską odpornością na wilgoć. Jest to jedna z istotnych wad płyt wiórowych. Pod wpływem wilgoci płyty wiórowe mogą się rozszerzać.
 • Nie są przyjazne dla środowiska, ponieważ niektóre rodzaje płyt wiórowych są produkowane z użyciem żywicy, która może być szkodliwa dla zdrowia.

Jakie są różnice pomiędzy MDF a płytą wiorówą?

MDFPłyta wiórowa
WyglądPłyta MDF ma gładkie wykończenie, ponieważ składa się ze słojów drewna o tej samej wielkości.Płyty wiórowe nie mają gładkiej powierzchni, ponieważ składają się z wiórów i kawałków drewna.
GęstośćPłyta MDF ma wyższy poziom gęstości niż płyta wiórowa.Płyty wiórowe mają mniejszą gęstość.
WytrzymałośćPłyta MDF jest dość mocna niż płyta wiórowa.Płyta wiórowa nie jest zbyt mocna.
WilgotnośćZnacznie bardziej odporna na wilgoćNie zbyt odporna na wilgoć i wodę
WagaCięższa niż płyty wióroweLekka.
Długość życiaPłyta MDF może pozostać w dobrym stanie nawet przez 10 lat.Płyty wiórowe mogą przetrwać nawet 25 lat.
CenaDroższa o około 200-300%Tańsza

MDF a płyta wiórowa – Podsumowanie

Materiał, jaki warto wybrać, zależy głównie od przeznaczenia, budżetu oraz rodzaju mebli. W przypadku biurek regulowanych sprawdzi się zarówno płyta wiórowa jak i MDF. Bez wątpienia pod kątem jakości, blaty z płyty MDF wygrywają. Głównie poprzez wyższą trwałość i efekt wykończenia nadający produktowi wysokiej klasy. Płyta wiórowa jest swoistym kompromisem pomiędzy ceną a jakością. Szukasz biurek z dobrym blatem? Sprawdź nasze biurko z regulacją wysokości

Poznaj Zdrowe Biurka

Wybierz spośród wielu biurek i skonfiguruj je po swojemu. Stwórz dla siebie miejsce, w którym każda minuta pracy daje Ci frajdę.
Polecane artykuły
Może zainteresują Cię również

Poznaj ciekawostki ze świata efektywności i zdrowej pracy przy biurku.

Biurka regulowane badania naukowe

Wprowadzenie: Dlaczego tradycyjne biurka nie wystarczają? Tradycyjne biurka zaczynają ustępować miejsca nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak biurka z elektronicznie regulowaną wysokością blatu. Długotrwałe siedzenie, które jest